Baltoji šventykla – Wat Rong Khun
Pagaliau mūsų draugiškų keliauninkų grupė sėkmingai grįžo iš kultūrinės – piligriminės – poilsinės kelionės po šiaurės bei centrinį Tailandą. Taigi, galiu ramiai pasidalinti atradimais, įspūdžiais.
Kaip ir buvo žadėjęs mano draugas, žurnalistas bei gidas Erikas, gyvenantis šioje šalyje bei į ją įsimylėjęs, šiaurės Tailandas pavergė savo grožiu, ramybe, šventyklomis. Čia nepaprastai daug žalumos, kalnų, krioklių, šventyklų, ramių, geranoriškų žmonių, atsiveria nuostabios kalnų panoramos. „Pamatysit, jūs įsimylėsit šiaurės Tailandą…”
Taip ir nutiko ne tik man, bet, kiek žinau, ir visai mūsų keliauninkų grupei..
Štai viena nuostabiausių šventyklų, kurią čia aplankėme. Tai Baltoji Šventykla, arba Wat Rong Khun.
Ši šventykla pradėta statyti neseniai, 1997 metais, tačiau tai vienas ryškiausių dabartinės šventyklų statybos šedevrų. Jos autorius – tailandietis Chalermchajus Kositpipatas. Šventykla dar nebaigta statyti, autorius ją stato kartu su savo mokiniais. Kad pastatytų šį stebuklą, tarsi atėjusį iš tyros vaikiškos svajonės ar nusileidusį tiesiai iš rojaus žemių, autorius 20 metų kaupė pinigus, gautus už savo parduodamus paveikslus. „Balta spalva – tai Budos tyrumo simbolis, o saulėje spindintis stiklas
simbolizuoja budos išmintį spindinčią žemėje ir pasaulyje.” Šventyklos salės – aukso spalvos. Centre, auksinių liepsnų viduryje – altorius budai. Ant sienų – keturių gyvūnų, simbolizuojančių keturis elementus, paveikslai. Dramblys – simbolizuoja žemės stichiją, nagas – vandens, gulbė sparnai – oro, liūto ugniniai karčiai – ugnies stichiją. Šioje šventykloje viskas, tiek senoviškas stilius, tiek modernios, net keistos detalės nuostabiai dera. Nieko keisto, juk autorius – „vandenis”… Tiesą sakant, jis iš tiesų novatorius Tailando architektūroje.
Dabar Chalermchajus jau milijardierius, pripažintas savo šalyje architektas bei dailininkas. Jo kūryboje susilieja tradicinė Tailando architektūra bei modernios architektūros detalės.
Visiškai baltos šventyklos sienos ir statulos tviska, atspindėdamos saulėtekius ir saulėlydžius. Sienos papuoštos mažais gabaliukais veidrodinio stiklo, kas suteikia šventyklai lengvumo, sklendimo danguje įspūdį. Pagrindinį pastatą supa vandens telkinys su baltomis ir raudonomis žuvimis. Tiltas į šventyklą simbolizuoja išsivadavimą iš mirtingų persikūnijimų rato, perėjimą į nušvitusį būvį. Aplink tiltą – įsikūnijimo žemuose pasauliuose, pragarų vaizdai – tai daugybė besitiesiančių aukštyn rankų, ilčių, kaukolių.
Tačiau susipažinkite patys, žiūrėdami šios nuostabios, kai kuriose detalėse keistos, net šokiruojančios šventyklos nuotraukas…
N.Gabija Wolmer
Bus daugiau…